در این مقاله به ترتیب عناوین زیر خواهید خواند :

 1. شخصیت برند چیست؟ برند چگونه شبیه انسان است؟
 2. چرا به شخصیت برند نیاز داریم؟
 3. کاربرد های شخصیت برند در چه زمینه هایی است؟
 4. چگونه شخصیت برند متولد می‌شود؟
 5. چگونه شخصیت برند رشد می‌کند؟
 6. یک مثال دقیق برای شخصیت برند کافی شاپ و رستوران

 

۱- شخصیت برند چیست؟ برند چگونه شبیه انسان است؟

«هر برند یک انسان است»

هر کسب و کار یا به عبارتی هر برند مانند یک انسان است. روزی متولد می‌شود و رشد می‌کند و روزی نابود می‌شود. یک کسب و کار هم روزی راه اندازی می‌شود و رشد می‌کند و به اوج می‌رسد و روزی نابود می‌شود و به فراموشی می‌پیوندد! این شباهت میان انسان و برند نکته های مهمی دارد. مانند این نکته که هر برند مانند انسان دارای شخصیت خاصی است. هر برند و کسب و کار مانند یک انسان دارای چهارچوب فکری و خط قرمز ها است. هر کسب و کار و هر برند دارای رفتار خاص خود هستند. انسان در طول زندگی خود با انسان های مشخصی در ارتباط است و کسب و کار ها هم مخاطب هدف خود را دارند. بنابراین هر برند یا هر کسب و کار مانند یک انسان است. 

شخصیت برند چیست؟

به مجموعه رفتار ها، باور ها و ویژگی های رفتاری یک برند شخصیت برند می‌گویند. یک برند ممکن است برون گرا یا درون گرا باشد. مدرن یا کلاسیک، صمیمی یا رسمی، حامی محیط زیست یا علاقه مند به آموزش دیگران. این ها ویژگی های شخصیتی یک برند هستند. مانند ویژگی های یک انسان.

۲- چرا به شخصیت برند نیاز داریم؟

کسب و کار ها همگی در مسیر برند سازی و برندینگ قرار دارند با ایجاد یک شخصیت برند متناسب با حقیقت کسب و کارشان چهارچوب هایی به وجود می آید تا کسب و کار بر اساس شخصیت برندش به صورت متناسب رفتار کند یا واکنش نشان دهد.

۳- کاربرد های شخصیت برند در چه زمینه هایی است؟

 • کمیت و کیفیت تبلیغات
 • چگونگی بازاریابی، محدودیت ها و روش ها
 • جذب مشتری و رفتار با مشتریان
 • ذهنیت عمومی مشتریان و مخاطبان

۴- چگونه شخصیت برند متولد می‌شود؟

با شروع برند سازی و تحقیقات در خصوص موارد زیر شخصیت برند ایجاد می‌شود :

 1. مخاطب هدف من چه کسانی هستند و چه شخصیتی دارند؟
 2. برند من با مخاطبانش چگونه برخورد می‌کند؟
 3. آرمان ها و باور های برند من چیست؟
 4. چشم انداز برند من چیست؟
 5. ویژگی های برند من چیست؟ توصیف شخصیت برند من چیست؟
 6. مخاطب چه حسی از برند من دریافت می کند؟

۵- چگونه شخصیت برند رشد می‌کند؟

با تقویت و رعایت چهارچوب های تعیین شده در شخصیت برند. طی این فرایند نقاط قوت شخصیت برند تقویت و نقاط ضعف با ویژگی های یک شخصیت بهتر و متناسب تر ترکیب می‌شوند. این راه حل جامع ترین شیوه به صورت آزمون خطا و تحقیق برای یافتن بهترین شخصیت برند است.

۶- یک مثال دقیق برای شخصیت برند برند کافی شاپ و رستوران

 • یک کافی شاپ دنج و صمیمی، برون گرا، جامعه دوست که در تبلیغات و طراخی هویت بصری خود این ویژگی ها را بروز میدهد!

طراحی لوگو برای توسعه برند و ایجاد یک برند سازی ضروری است. هر کافی شاپی به طراحی لوگو نیاز دارد. طراحی های جانبی هر کسب و کار نیز مهم هستند. مانند طراحی لوگو رستوران یا کافی شاپ که یکی از خدمات جانبی و تخصصی طراحی گرافیک برای رستوران ها و کافی شاپ ها محسوب می‌شوند. طراحی کارت ویزیت و طراحی های تبلیغاتی مانند طراحی تراکت مطابق چهارچوب های شخصیت برند از مصداق های تقویت شخصیت برند است. یعنی هویت و محتوا گرافیکی کسب و کار شما مطابق برند شما باشد.طراحی و تولید محتوا و هر سفیر برندی باید مطابق شخصیت برند باشد.

وبلاگ دایا آرتز