در مقاله زیر به عناوین زیر پرداخته خواهد شد:

 1. سرنسخه پزشک چیست و چه کاربردی دارد؟
 2. تفاوت سربرگ با سرنسخه چیست؟
 3. مزایای استفاده از سرنسخه پزشکی چیست؟
 4. طراحی سرنسخه به صورت شخصی سازی شده چه تفاوتی با تمپلت های آماده دارد؟
 5. چه اطلاعاتی در سرنسخه پزشکی قید میشود؟
 6. سایز استاندارد مورد استفاده در طراحی سرنسخه چیست؟
 7. از چه رنگ هایی در طراحی سرنسخه پزشکی استفاده استفاده کنیم؟

 

سرنسخه پزشک چیست و چه کاربردی دارد؟

سرنسخه پزشکی به برگه ای گفته میشود که هنگام مراجعه بیمار، پزشک اطلاعات مربوط به نسخه را روی آن یادداشت کرده و تحویل بیمار میدهد. استفاده از سرنسخه برای پزشکان امری اجباری است چرا که اعتبار یک نسخه پزشکی به عنوان شدن آن روی سرنسخه خاص پزشک به همراه مهر و امضا میباشد، داروخانه ها نسخه های خارج از این قالب را فاقد اعتبار دانسته و قبول نمیکنند.

 

تفاوت سربرگ با سرنسخه چیست؟

سربرگ و سرنسخه با وجود شباهت های زیادی که به یکدیگر دارند، دارای دو طراحی متفاوت با اصول مجزا میباشند. یکی از اصلی ترین تفاوت های سربرگ و سرنسخه، سایز خروجی مناسب برا آن هاست. معمولا سربرگ ها در سایز های بزرگ تری طراحی میشوند، چرا که اطلاعات مندرج در یک سرنسخه پزشکی به نسبت کمتر از یک سربرگ است.

همچنین این دو خدمات، دارای مخاطب هدف متفاوت و محل کابرد و استفاده مجزایی میباشند؛ سربرگ ها در فضا های تجاری و اداری به منظور ایجاد و توسعه هویت بصری برند ها طراحی و استفاده میشود اما سرنسخه تنها در بیمارستان ها و مطب ها توسط پزشکان به منظور تجویز نسخه بیمار استفاده میشود.

یکی دیگر از تفاوت های عمده میان سربرگ و سرنسخه مربوط به اطلاعات مندرج در آنها است. اطلاعات لحاظ شده در سربرگ ها معمولا خلاصه و کوتاه است. این اطلاعات به طور معمول فقط شامل شماره های تماس و راه های ارتباطی میشود. اما به دلیل تفاوت کارایی سربرگ با سرنسخه، معمولا در سرنسخه ها اطلاعات کامل تری مربوط به بیمارستان یا مطب یا خود پزشک لحاظ میشود.

همچنین رنگ های مورد استفاده در طراحی سرنسخه اصولی دارد که بهتر است رعایت شود اما در طراحی سربرگ این اصول میتواند تغییر یابد. به عنوان مثال در سرنسخه ها معمولا از رنگ های شاد و ارامش بخش استفاه میشود.

 

 

مزایای استفاده از سرنسخه پزشکی چیست؟

سرنسخه یکی از موارد ضروری برای نسخه نویسی پزشکان تلقی میشود. استفاده از سرنسخه شخصی سازی شده میتوان باعث تثبیت در ذهن بیماران و ایجاد حس خوشایند نسبت به مراجعشان شود. از آنجایی که نسخه پزشک آخرین و مهم ترین برگه ای است که به بیماران داده میشود، رنگ های مناسب در طراحی آن به منظور خوانایی متون بسیار حائز اهمیت است.

در مراکز درمانی معمولا برای نامه های اداری از سربرگ های مجموعه استفاده میشود اما سرنسخه ها مختص به پزشکان است و میتواند برای هر پزشک متفاوت باشد. بدیهی است هر چه سربرگ شخصی سازی شده تر باشد، کلاس کاری پزشک بالاتر و حرفه ای تر جلوه میکند.

استفاده از طراحی های حرفه ای برای خدمات پزشکی، جنبه حرفه ای به کار شما میبخشد و بیماران با رضایت بیشتری از خدمات شما بهره میبرند. استفاده از کارت ویزیت برای پزشکان نیز یکی دیگر از مواردی است که میتواند در راستای افزایش محبوبیت و کلاس کاری مجموعه های درمانی مفید واقع شود. برای آشنایی بیشتر با نکات کلیدی و کاربرد کارت ویزیت برای پزشکان میتوانید به مقاله طراحی حرفه ای کارت ویزیت برای پزشکان مراجعه کنید.

 

طراحی سرنسخه به صورت شخصی سازی شده چه تفاوتی با تمپلت های آماده دارد؟

تمپلت های آماده موجود در سطح وب معمولا بسیار تکراری و فاقد خلاقیت هستند. شما با مشاهده یک تمپلت آماده در کنار یک سرنسخه طراحی شده قطعا متوجه تفاوت آنها خواهید شد. همچنین این تمپلت ها معمولا با فونت ها و اندازه های مطابق با زبان انگلیسی طراحی شده اند، به همین دلیل استفاده از آنها و قرار گیری محتوای فارسی در این قالب ها معمولا باعث ناهماهنگی و ناخوانایی متون میشود.

علاوه بر این، استفاده از ابزار های ساخت و قراردادن محتوا در این قالب های آماده وقت گیز و پیچیده بوده و در نهایت انتظارات شما را از یک سرنسخه حرفه ای و خوانا براورده نخواهد نمود.

 

چه اطلاعاتی در سرنسخه پزشکی قید میشود؟

مهمترین و کابردی ترین این اطلاعات عبارتست از:

 • نام پزشک یا عنوان مجموعه درمانی (بیمارستان، کلینیک و ...)
 • تخصص پزشک
 • شماره نظام پزشکی
 • محل ثبت تاریخ و نام و نام خانوادگی بیمار
 • شماره تلفن و راه های ارتباطی
 • ادرس وبسایت به منظور رزرو نوبت
 • نشانی صفحه اینستاگرام در صورت وجود
 • ساعات کاری مطب
 • آدرس مطب
 • قرارگیری لوگو مجموعه درمانی مذکور

 

سایز استاندارد مورد استفاده در طراحی و چاپ سرنسخه چیست؟

سرنسخه های پزشکی معمولا در سایز A5 طراحی و چاپ میشوند. برای چاپ سرنسخه ها معمولا از کاغذ های تحریر 80 گرم استفاده میشود. برخی سرنسخه ها در سایز های متفاوتی همچون A4 نیز بسته به سلیقه پزشک طراحی و به چاپ میرسند. استفاده از سایز استاندارد در راحتی استفاده بیماران و عدم تاخوردگی بیش از حد مفید واقع خواهد شد.

 

از چه رنگ هایی در طراحی سرنسخه پزشکی استفاده استفاده کنیم؟

استفاده از رنگ های شاد و ارامش بخش همچون سبز و آبی بسیار انتخاب مناسبی است چرا که بیمار را از استرس و نگرانی دور نگه میدارد. همچنین استفاده از رنگ سازمانی مجوعه درمانی در طراحی سرنسخه نیز امری ضروری است. سعی کنید از بکارگیری رنگ های تند در طراحی سرنسخه خودداری کنید چرا که این رنگ ها با تشدید حس اضطراب و عجله به بیمار او را از مراجعه دوباره به پزشک منصرف میکند.

 

توجه به جزئیات در طراحی سرنسخه پزشک بسیار حائز اهمیت است. خلاقیت، زیبایی و کاربرد در عین سادگی از مهمترین اصول طراحی سرنسخه پزشک بشمار میرود. اگر به دنبال یادگیزی نکات بیشتری در طراحی سرنسخه پزشک هستید، مقاله اصول طراحی سرنسخه پزشک ما را ار دست ندهید.

وبلاگ دایا آرتز